خانواده محمد توسلی : گفته اند منتظر آزادی نباشید

منتشرشده: دسامبر 13, 2011 در news

خانواده حسین رونقی ملکی در مصاحبه با «روز» از اعتصاب غذای این زندانی سیاسی خبر دادند؛همزمان خانواده محمد توسلی به «روز» گفتند به آنها گفته شده منتظر آزادی این فعال سیاسی نباشند.

مهندس محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران 12 آبان ماه بازداشت شد؛ او تاکنون تنها یک تماس تلفنی با خانواده خود داشته و گزارش ها از سناریوی وزارت اطلاعات برای پرونده سازی علیه این فعال سیاسی حکایت دارد. سناریویی که در ارتباط با نامه 143 فعال سیاسی به سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران است. آقای توسلی متهم به نوشتن این نامه و جعل امضا شده است.

 فرشته قاضی

حسین رونقی ملکی اما جوان وبلاگ نویس و فعال حقوق بشری است که با نام بابک خرمدین وبلاگ می نوشت؛او 22 آذر 88 در شهرستان ملکان بازداشت و به اتهام «عضویت در گروه اینترنتی ایران پروکسی و تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و توهین به رئیس جمهور» به 15 سال حبس تعزیری محکوم شده است.

او که به تازگی در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته علیرغم توصیه پزشکی قانونی و پزشکان معالجش، به زندان بازگردانده و با درخواست مرخصی اش مخالفت شد. حسین رونقی ملکی به گفته مادرش از 4 روزپیش در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب زده است.

صدور حکم پیش از برگزاری دادگاه

همسر مهندس توسلی در مصاحبه با «روز» میگوید که در پاسخ به پی گیریهای آنها گفته اند منتظر آزادی نباشند: «دخترم که پرسید وضعیت پدرم به چه گونه است و چه زمانی آزاد خواهد شد گفتند به همان صورت که برای شوهرت اتفاق افتاد، او هم میرود دادگاه و باز هم زندان و منتظر آزادی نباشید. اشاره شان به فرید طاهری، دامادم است که او را مستقیم از زندان به دادگاه بردند و حکم صادر کردند و باز به زندان بازگرداندند. حالا گفته اند برای آقای توسلی هم همین طور خواهد شد، یعنی هنوز دادگاه برگزار نشده و تحقیقاتشان پایان نیافته، میدانند که حکم زندان صادر خواهد شد و از دادگاه مجددا به زندان بازگردانده خواهد شد.

مهندس توسلی در حالی بازداشت شد که دامادش در زندان به سر می برد، یکی از دخترانش با قرار وثیقه به مرخصی آمده و دختر دیگرش به حبس تعلیقی محکوم شده است.

خانم توسلی همچنین از تماس تلفنی این فعال سیاسی با خانواده اش خبر می دهد و میگوید: ساعت 2 بعد از ظهر روز جمعه بود که زنگ زد حالش بد نبود اما چیزی جز احوالپرسی نگفت. تنها چیزی که توانستم بپرسم این بود که تنها هستی؟ که گفت تنها بودم اما الان تنها نیستم. اما درباره اینکه در کدام بند و در چه شرایطی است و اتهاماتی که به او تفهیم کرده اند چیست و مسائل دیگر، هیچ حرفی نزد. هرچند میدانیم که معمولا بند 209 می برند و به احتمال زیاد ایشان هم در بند 209 هستند.

وب سایت میزان نیوز از پروژه نیروهای امنیتی برای پرونده سازی علیه مهندس توسلی و صدور حکم حبس طویل المدت خبر داده و نوشته است که با احضار بسیاری از امضا کنندگان نامه 143 فعال سیاسی و بازجویی از آنان تلاش شده این فعالان سیاسی امضای خود را تکذیب کنند؛تلاشی که تاکنون موفق نبوده است.

در این زمینه از همسر مهندس توسلی می پرسم؛ می گوید: اینکه در چه شرایطی و چه مسائلی مطرح شده بی اطلاع هستم اما چند نفری به ما گفتند که ما را خواستند و ما تاکید کردیم که نامه را خودمان و با رضایت خودمان امضا کرده ایم.

او می افزاید: مهندس هنوز در خانه بود که در رسانه هایشان نوشتند او نامه جعل کرده و… برای همین بعید به نظر نمی رسد که برای تکذیب امضاها، افراد را تحت فشار قرار دهند. وقتی چنین خبری را در آن شرایط روی سایت شان گذاشتند حتما دنبال چنین نقشه هایی هستند اما من به بی گناهی ایشان و اینکه چنین ادعاهایی دروغ است و ایشان هیچ کاری نکرده اعتقاد دارم؛ انشالله خدا سر عقلشان بیاورد و اینقدر خانواده ما را آزار ندهند.

خانم توسلی پیش از این به «روز» گفته بود: «وقتی برای بازداشت آقای توسلی آمدند ساعت 8 و نیم صبح بود و خانه را تفتیش کردند و ساعت 9 و نیم صبح در حالیکه هنوز منزل ما بودند و آقای توسلی را نبرده بودند در سایت هایشان خبر از بازداشت او زدند و اتهاماتی هم به او زدند از جمله جعل امضای همان نامه ای که می گویید. و این برای ما خیلی عجیب بود چون مهندس هنوز در خانه بود».

اشاره خانم توسلی به خبر خبرگزاری فارس در مورد بازداشت مهندس توسلی بود و اینکه اتهام او تقلب و جعل امضا در صدور نامه 143 فعال سیاسی به سید محمد خاتمی است.

پیش از این دکتر نوربخش، عضو نهضت آزادی ایران و داماد دکتر ابراهیم یزدی نیز به «روز» گفته بود که از آقای یزدی درباره نامه مذکور بازجویی به عمل آمده است. دکتر غفار فرزدی، مسئول شاخه آذربایجان نهضت آزادی ایران نیز دیگر فعال سیاسی است که در دوران بازداشت، برای تکذیب امضای خود در این نامه تحت فشار قرار گرفته بود.

143 فعال سیاسی که در میان آنها نام چهره های سرشناس نهضت آزادی، سازمان مجاهدین انقلاب

اسلامی، جبهه مشارکت و سایر چهره های اصلاح طلب به چشم میخورد درنامه ای خطاب به رئیس سابق جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند «چشم انداز روشنی برای انتخابات سالم وجود ندارد».

این فعالان سیاسی در نامه خود با اشاره به شرایط سیدمحمد خاتمی برای حضور در انتخابات آتی، نوشته بودند که «کوچکترین نشانه‌ای دال بر اراده حاکمان برای تامین این شروط قانونی و انسانی ملاحظه نمی‌شود».

آنها خطاب به خاتمی نوشته بودند: «بی‌شک شما نیز تایید می‌کنید که با توجه به ادامه حصر غیرقانونی آقایان مهندس میرحسین موسوی، حضرت حجت الاسلام مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد، ادامه بازداشت غیرقانونی بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و فقدان نهاد مستقل مجری و ناظر انتخابات، حداقل شرایط برای برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه وجود ندارد».

اکنون مهندس توسلی متهم به نوشتن این نامه و جعل امضای امضاکنندگان آن شده، ابراهیم یزدی و غفار فرزدی در این زمینه احضار، بازداشت یا بازجویی شده و سایر امضا کنندگان نامه نیز تحت فشار و بازجویی قرار گرفته اند و از آنها خواسته شده امضای خود را پس بگیرند.

اعتصاب غذای حسین رونقی ملکی

همزمان زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی ملکی که روز گذشته با فرزندش ملاقات کرده از اعتصاب غذای او خبر می دهد و به «روز» میگوید: دیروز برای ملاقات رفتیم بقیه آمدند از حسین خبری نبود یکی از زندانیان خبر داد که حسین اعتصاب کرده و او را به دادسرا برده اند. منتظر ماندیم تا حسین را آوردند حالش خوب نبود گفت سه روز است که در اعتراض به وضعیت اش دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم موسوی می افزاید: سه بار بچه من به بیمارستان رفت و جراحی شد؛ پزشکی قانونی و پزشکان معالجش نامه دادند که او نیاز به مرخصی دارد و زندان برای او خطرناک است. بارها درخواست مرخصی کردیم و گفتیم بگذارید بیاید مرخصی، حالش که بهتر شد ببرید زندان، اما توجهی نکردند و نگذاشتند. حالا او در اعتراض به این وضعیت دست به اعتصاب غذا زده و ما به شدت نگرانیم. نمیدانیم دیگر چه باید بکنیم؛ زندگی مان شده مدام مسیر طولانی آذربایجان تا تهران را برویم و برگردیم و باز برویم و… پدر حسین هم دیگر حالش خوب نیست و مستاصل شده ایم.

حسین رونقی ملکی در نامه ای به دادستان تهران نوشته است: در نامه های متعدد موضوعات مختلفی مانند مشکل کلیوی خود، نحوه ی صدور حکم و بازجویی ها، عدم ارائه ی رونوشت حکم دادگاه بدوی، وضعیت زندان و زندانیان بیمار، بلاتکلیفی زندانیان و فشارهای وارده بر آنها و خانواده های شان، بازداشت ها، انفرادی ها، عدم اجرا و پایبندی به قوانین جاری کشور، را تشریح کردم و امروز به خاطر نتیجه نگرفتن از این نامه ها اعتراض خود را به روند جاری به گونه ای دیگر ادامه میدهم.

مادر حسین رونقی ملکی پیش از این به «روز» گفته بود: حسین سه بارجراحی شده، هر بار هم به زندان بازگشته. نه کسی هست به او برسد نه وضعیت زندان طوری است که او بتواند مداوا را ادامه دهد و استراحت کند. متاسفانه وضعیت اش اصلا خوب نیست و من خیلی نگران ام. دوشنبه رفتیم دادستانی و باز درخواست مرخصی کردیم گفتند دادستان نامه ای به سپاه نوشته ولی هنوز جوابی نیامده. پزشکان حسین نامه نوشته بودند که حسین نیاز به مرخصی دارد و وضعیت زندان برای او مساعد نیست، پزشکی قانونی هم تایید کرده بود اکنون هم دادستان نامه نوشته اما باز هم خبری نیست. بازجویان حسین و قاضی پیرعباسی مخالفت میکنند. نمیدانم دیگر چه میخواهند و به چی راضی می شوند به اینکه حسین در زندان از بین برود؟

احمد رونقی ملکی، پدر این وبلاگ نویس نیز به «روز» گفته بود: «حسین سالم بود که به زندان رفت اما در زندان کلیه هایش مشکل پیدا کرد و یک کلیه اش 80 درصد و کلیه دیگرش 20 درصد از بین رفت. وضعش اینقدر وخیم بود که او را از زندان به بیمارستان بردند و آن کلیه اش را که 80 درصد از بین رفته بود جراحی کردند، لوله گذاشتند و در حالیکه شدیدا نیاز به درمان و رسیدگی داشت مجددا به زندان بازگرداندند. در حالیکه پزشکان گفته بودند هوای زندان و وضعیت حاکم بر آن با وضعیت حسین، سازگار نیست، باید بیرون از زندان و زیر نظر متحصصین باشد و غذای مناسب و آرامش کامل داشته باشد و… که این طور نشد و او را به زندان بازگرداندند؛ هر چه هم ما گفتیم کسی به حرفمان توجهی نکرد…»

او افزوده بود 400 میلیون وثیقه تودیع شده از سوی خانواده اش همچنان در پرونده حسین است اما تاکنون اجازه مرخصی به او نداده اند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s