تخريب سنگ نگاره 6 هزار ساله زايش انسان در تيمره

منتشرشده: دسامبر 11, 2011 در news

يک سنگ نگاره تاريخي بازمانده از 6 هزار سال پيش که بر روي آن تصاويري از زايش انسان ترسيم شده بود با دستگاه سنگ بري توسط افرادي ناشناس تخريب شد. اين سنگ نگاره در منطقه تيمره در کوه هاي اطراف شهرستان خمين واقع است. ميراث فرهنگي

 

 

منطقه تيمره در نزديکي شهرستان خمين يکي از غني ترين نقاط ايران به لحاظ تعداد و نوع سنگ نگاره هاي کشف شده است، بر اساس اطلاعاتي که در کتاب سنگ نگاره هاي ايران منتشر شده است در اين منطقه بالغ بر 21 هزار قطعه سنگ نگاره وجود دارد که حاوي طرح هاي متنوع و بي مانندي است.

يکي از سنگ نگاره هاي موجود در اين منطقه نگاره اي منحصر به فرد بود حاوي تصوير زايش انسان و ائين هاي مرتبط به اين رخداد، گفته مي شود با وجود انکه در بيشتر از 23 استان کشور سنگ نگاره هاي مختلفي کشف شده است تاکنون سنگ نگاره اي مشابه با اين مورد در جاي ديگري از کشور ديده نشده است.

 

با وجود اين اما اين سنگ نگاره منحصر به فرد چندي پيش توسط افرادي ناشناس به وسيله دستگاه سنگ بري تخريب و شکسته شده است. برخي از کارشناسان معتقد هستند قدمت ساخت اين سنگ نگاره به هزاره چهارم پيش از ميلاد بر مي گردد و حاوي اطلاعاتي منحصر به فرد از آئين ها و اسطوره هاي مردماني است که در ان تاريخ در ايران مي زيستند.

 

با وجود ارزش هاي بيشماري که سنگ نگاره هاي منطقه تيمره در شهرستان خمين دارد اما سازمان ميراث فرهنگي تا کنون هيچ اقدام خاصي براي محافظت و نگهداري از اين سنگ نگاره ها انجام نداده است، به همين دليل نيز در طول ساليان گذشته بخش هاي زيادي از اين سنگ نگاره ها توسط عوامل طبيعي و انساني تخريب شده است.

بر اساس تعاريف هر تصوير و نگارشي بر روي سنگ، سنگ نگاره يا هنر صخره اي گفته مي شود که اگر اين نوشته ها يا نقاشي ها، برروي سنگ به وسيله رنگ ايجاد شده باشد به آنها رنگين نگاره گفته مي شود و اگر نقوش يا نوشته ها ازطريق کنده کاري ها حک يا حجاري مثبت يا منفي ايجاد شده باشد «نگار کند» . در حکاکي مثبت نوشتار و طرح برجسته است و در حکاکي منفي نوشتار فرورفته و خالي است.

 

کارشناسان معتقدند سنگ نگاره ها يا هنرهاي صخره اي از کهن ترين آثار تاريخي و هنري بجامانده از انسان ها بر روي کره زمين است. سنگ نگاره ها را سرمنشا و بستر بوجود آمدن حروف رمزي، خط، تبادل پيام، زبان، تاريخ، اسطوره ها، هنر و فرهنگ ها هستند به همين دليل آنها از بهترين ابزارهاي رمزگشايي ماقبل تاريخ به حساب مي آيند. به همين دليل هيچ مدارک و شواهدي بهتر از سنگ نگاره ها براي کاوش و بررسي و پژوهش در تمدن ها و فرهنگ هاي دور تاريخ در دست نيست، با کمک اين طرح ها مي توان تاريخ خط، هنر، زبان، محيط اقليمي، اسطوره ها، فرهنگ و از همه مهمتر نوع انديشه ي انسان هاي ادوار کهن را مطالعه کرد. هنرهاي صخره اي، تنها هنرتجسمي است که مرز جغرافيايي مشخصي نداشته و همه ي ملل جهان فارغ از فرهنگ، نژاد و حتي اقليم هاي جغرافيايي بسيار بعيد از هم، از آن گذر کرده اند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s