مدال طلاي تاريخي بر گردن کيانوش رستمي

منتشرشده: نوامبر 11, 2011 در news

کيانوش رستمي با قهرماني در دسته 85 کيلوگرم رقابتهاي جهاني وزنه برداري، مدالي طلايي تاريخي را براي ايران را زنده کرد.


 

به گزارش (ايسنا) از پاريس، کيانوش رستمي در پايان رقابتهاي جهاني وزنه برداري در دسته 85 کيلوگرم درحالي قهرمان رقابتها شد که به بالابردن وزنه‌اي به غير از وزنه نخستش در دوضرب نياز نداشت. او در يک ضرب با مهار وزنه 173 کيلوگرمي برنز گرفت، در دوضرب تنها در همان حرکت اول با رکورد 209 کيلوگرم به مدال طلا رسيد و در مجموع با رکورد 382 کيلوگرم قهرمان جهان شد تا با دو مدال طلا و يک برنز يک ضرب، 28 امتياز طلايي را براي ايران به دست آورد.

او دو بار پياپي به رکوردهاي جوانان و بزرگسالان جهان با 219 کيلوگرم حمله کرد که در اين راه موفق نبود.

 

• يک ضرب

 

کيانوش رستمي دومين وزنه بردار تيم ايران در رقابتهاي وزنه برداري قهرماني جهان درحالي به عنوان هشتمين وزنه بردار به روي تخته آمد که باقري و رضازاده با فريادهاي گوشزد کننده به کنار تخته آمدند و او را کمک مي کردند تا توانست با قدرت وزنه 169کيلوگرمي را در حرکت اول بالاي سر ببرد. فريادهاي «ماشاالله» که از گوشه و کنارسالن شنيده مي‌شد مزيد بر علت شده بود تا کيانوش به راحتي در نخستين حرکت يک ضرب موفق باشد.

 

رستمي براي دومين بار در حرکت يک ضرب وزنه 173 کيلوگرم را انتخاب کرد تا در صورت مهار آن در کورس رقابت حرکت يک ضرب شرايط خوبي را پيدا کند. او با فرياد «يا علي مدد» به روي تخته آمد و کوروش باقري هم مي گفت «زير وزنه کمرت را شل نکني». او با اعتماد به نفسي مثال زدني انگشتانش را به ميله قفل کرد و با قدرت وزنه را بالاي سر کشيد و ايستاد. پاداش او سه چراغ سفيد و تشويق تماشاگران بود.

 

او پس از مهار اين وزنه، رکورد 175 کيلوگرم را انتخاب کرد. البته اين رکورد چندان رکورد مناسبي براي رسيدن به مدال طلاي اين حرکت نبود، چراکه ريباکو در گروه B وزنه 178 کيلوگرم را مهار کرده بود. با اين شرايط کيانوش در جريان رقابت يک کيلوگرم به اين وزنه افزود تا شرايط بهتري پيدا کند، اما اين وزنه هم مدال طلاي او را در يک ضرب تضمين نمي‌کرد. او براي مهار اين وزنه نيز با قدرت به روي تخته آمد، اما اين بار در مهار اين وزنه موفق نبود تا شرايط متزلزلي براي رسيدن به مدال يک ضرب پيدا کند.

 

رستمي در حرکت يک ضرب به مدد خراب کردن حريفانش به مدال برنز رسيد.

 

• دو ضرب

 

اگرچه رستمي در يک ضرب به مدال برنز رسيد، اما شرايط او در دوضرب بسيار متفاوت بود چراکه وزنه 209 کيلوگرم بالاترين وزنه براي شروع در دوضرب محسوب مي‌شد. او درحالي به روي تخته آمد که تماشاگران از او مي‌خواستند به نام ايران اين وزنه را بالاي سر ببرد. فريادهاي کردي باقري و حسين رضازاده قدرت مضاعفي به رستمي داد و او در نهايت توانست اين وزنه را به سختي بالاي سر نگهدارد. او با اين رکورد در دو ضرب و مجموع به صدر جدول رفت، اما هنوز مسابقه تمام نشده بود و حريفان او در تلاش براي رسيدن به سکوي نخست بودند.

 

بنابر قوانين رقابتها هر وزنه‌اي که وزنه‌بردار به روي سر مي‌برد، به صورت اتوماتيک بايد در حرکت بعدي يک کيلوگرم بيشتر از آن بزند که پس از حرکت نخست کيانوش، وزنه 210 کيلوگرم براي او انتخاب شد، اما چند دقيقه بعد اين رکورد 211 کيلوگرم شد.

 

رستمي در دومين حرکت دوضرب درحالي به روي تخته آمد که همه وزنه برداران به کار خود در اين بخش پايان داده بودند و بهترين رکورد آنها وزنه وزنه 208 کيلوگرمي وزنه بردار فرانسوي بود.

 

حاشيه هاي رقابت کيانوش رستمي

 

• هفتمين روز رقابتهاي وزنه برداري قهرماني جهان در سالن وزنه برداري ديزني لند پاريس، جايي که کيانوش رستمي در آن مسابقه داشت، حال و هواي خاصي داشت، چراکه يکي از پراميدترين وزنه برداران تيم ملي فرانسه در اين دسته رقابت داشت و به دليل تعطيلي ملي فرانسه، سالن رقابتها مملو از تماشاگران فرانسوي شده بود. پخش آهنگهاي ملي فرانسوي که با همراهي مردم در سالن پخش مي ‌شد نيز شرايط بسيار خاصي را در سالن رقابتها بوجود آورده بود.

 

• براي ديدن رقابت کيانوش رستمي و ساير وزنه برداران ايران در روزهاي آتي ايرانيان زيادي از سراسر اروپا به ديزني‌لند آمده اند و به صورتهاي مختلف وارد سالن شده‌اند تا مشوق قهرمانان ايران باشند. در اين ميان يکي از بزرگترين مشکلات يافتن بليت رقابتها است.

 

• حدود يک ساعت پيش از شروع رقابت وزنه برداران اندک اندک وارد محل گرم کردن شدند و نرمشهاي خود را براي مسابقه انجام دادند.

 

• پانزده دقيقه پيش از شروع رقابت، وزنه برداران با معرفي گوينده سالن و تشويق حضار وارد سالن شدند که کيانوش رستمي نخستين وزنه برداري بود که وارد سالن شد.

 

• کيانوش رستمي براي نخستين حرکت يک ضرب وزنه 169 کيلوگرم را درخواست کرده بود. او از اين حيث در بين آخرين وزنه برداراني محسوب مي شد که به روي تخته مي آيد. در دوضرب نيز رکورد نخستين او 209 کيلوگرم اعلام شده که اين وزنه در ميان ساير هم گروهي هاي او از همه بالاتر است.

 

• نخستين وزنه بردار رقابت، سعد عبدالحي از مصر بود که با فرياد يا الله به روي تخته آمد و با موفقيت وزنه 155 کيلوگرن را بالاي سر برد.

 

• در اين دسته يازده وزنه بردار از ايران، روماني، مصرريال روسيه، فرانسه، آلباني، چين، اوکراين، کوبا و لهستان حضور داشتند.

 

• رکوردهاي جهاني اين وزن در بخش بزرگسالان، در يکضرب 187 کيلوگرم، در دوضرب 218 کيلوگرم و در مجموع 394 کيلوگرم و در رده سني جوانان، 182 کيلوگرم در حرکت يکضرب، 216 کيلوگرم در حرکت دو ضرب و 386 کيلوگرم در مجموع است که رستمي در گفت و گوهاي پيش از رقابت خود احتمال حمله به اين رکوردها را بعيد ندانسته بود.

 

• وزنه بردار کوبايي نخستين شرکت کننده در اين گروه بود که کارش را تنها با مهار وزنه 155 کيلوگرمي به پايان برد.

 

• کيانوش رستمي، سعد عبدالحي از مصر و آپتي آئوکادوف سه وزنه بردار رده سني جوانان اين رشته هستند.

 

• همانند سجاد بهروزي، کوروش باقري و حسين رضازاده در کنار جورج زالاي کساني بودند که کيانوش رستمي را در اين رقابت هدايت مي کردند.

 

• کيانوش رستمي هشتمين وزنه برداري بود که به روي تخته آمد.

 

• از نکات بسيار جالب اين رقابت، لهجه کردي کوروش باقري در کنار تخته بود که رستمي را راهنمايي مي کرد چراکه هردوي اينها از اقوام کرد در استان کرمانشاه هستند.

 

• از جالبترين نکات اين رقابت، حضور آندري ريباکو، رکورددار جوانان و بزرگسالان جهان در گروه B رقابتها بود که در يک ضرب با رکورد 178 کيلوگرم به کار خود پايان داده بود. البته رکورد او در دوضرب 190 کيلوگرم بود. حرکت يک ضرب او از بهترين حرکات يک ضرب بود که در مجموع با همين رکورد به مدال طلاي يک ضرب رسيد.

 

• در پايان حرکت يک ضرب، آندري ريباکوف از بلاروس يا رکورد 178 کيلوگرم به مدال طلا رسيد. آدريان زيلنسکي، قهرمان سال گذشته جهان از لهستان با رکورد 174 کيلوگرم دوم شد و کيانوش رستمي نيز در مکان سوم قرار گرفت.

 

• در حرکت دوضرب نيز وزنه بردار آلبانيايي به عنوان نخستين وزنه برداري بود که به روي تخته آمد و پس از دو بار ناموفق بودن در مهار آن، سرانجام توانست اين وزنه را مهار کند تا در نهايت در جدول باقي بماند.

 

• وزنه بردار مصري نيز با مهار وزنه 203 کيلوگرم به کار خود پايان داد که اين مسئله خوشحالي بسيار زيادي براي او به همراه داشت.

 

• در اواخر حرکات يک ضرب بود که بهداد سليمي، سجاد انوشيرواني، سعيد محمدپور، نواب نصير شلال و سجاد بهروزي به سالن رقابت آمدند تا هم تيمي شان را تشويق کنند.

 

• در حرکت سوم يک ضرب مشخص شد، احد سنجابي، وزنه بردار ذخيره تيم که به پاريس آمده، در پشت صحنه به رضازاده و باقري براي همراهي رستمي کمک مي کند.

 

• از مهمترين اتفاقهاي حرکت دوضرب دسته 85 کيلوگرم، حذف يونگ لو، قهرمان المپيک پکن بود که سه بار پياپي در مهار وزنه 205 کيلوگرمي ناکام بود.

 

• او دو بار در دوضرب به رکوردهاي جهان حمله کرد که در اين زمينه موفق نبود.

 

نتيجه نهايي رقابت

 

1- کيانوش رستمي از ايران – يک ضرب 173 کيلوگرم،دوضرب 209 کيلوگرم، مجموع 382 کيلوگرم

 

2-بنجامين هنکوين از فرانسه – يک ضرب 170 کيلوگرم، دوضرب 208 کيلوگرم، مجموع 378 کيلوگرم

 

3- آدريان زيلنسکي از لهستان، يک ضرب 174 کيلوگرم، دوضرب 202 کيلوگرم، مجموع 376 کيلوگرم

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s