باز هم واردات از چين؛ اين بار ۱۵هزار تن رب گوجه فرنگي فله!

منتشرشده: نوامبر 11, 2011 در news

گويا قرار است صنايع و کارخانجات ما و واحدهاي فرآوري توليدات کشاورزي ما يکي پس از ديگري تعطيل شود و کارگران بيکار و خانه نشين شوند.  خراسان


 

آيا با واردات رب گوجه فرنگي، خيارشور، ماهي تن فله اي از چين شاهد آخرين نفس هاي صنايع غذايي ايران نخواهيم بود؟

يک فعال اقتصادي و نماينده کارخانجات توليدکننده رب گوجه فرنگي در خراسان رضوي از واردات ۱۵هزار تن رب گوجه فرنگي فله از کشور چين در ماه اخير به کشور خبر مي دهد و مي گويد: در حالي که فصل برداشت گوجه فرنگي است و کارخانجات هم طبق قراردادهاي قبلي با کشاورزان در حال تحويل گرفتن گوجه فرنگي و تبديل آن به رب هستند و بازار داخلي اشباع است متاسفانه افرادي اقدام به واردات رب فله از کشور چين کرده اند معمولا رب توليدي بايد با بريکس ۳۶تا۳۸ توليد و روانه بازار شود ولي صنايع داخلي با مصرف رب فله چيني و رب بي کيفيت با بريکس ۲۵ را در قوطي هاي ۸۰۰ گرمي بسته بندي کرده و به جاي رب درجه يک ايراني روانه بازارهاي داخلي و خارجي مي کنند.

 

وي با اشاره به سودجويي برخي کارخانه ها در استحصال محتوي ۲ قوطي از يک کيلو رب وارداتي و به جيب زدن ارز دولتي براي واردات کالاي غيراستاندارد مي افزايد: ۹۰درصد رب فله وارداتي به کشور بي کيفيت است که در صنايع داخلي ما مصرف مي شود. برخي کارخانه ها رب سياه و فله را ارزان تر خريداري و چون تعهد صادرات دارند آن ها را با رقيق کردن و برخي افزودني ها بسته بندي مي کنند.

 

ورود رب گوجه فرنگي چيني به بازار کشور چيز عجيبي نيست چرا که آذرماه سال گذشته هم مديرکل موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي فارس از واردات رب گوجه فرنگي از کشور چين به شيراز خبر داده و تاکيد کرده بود که اين رب به صورت فله اي وارد شده و در کارخانجات مصرف مي شود.

 

«بوستاني» از فعالان عرصه توليد رب گوجه فرنگي به خراسان مي گويد: گوجه فرنگي از محصولات با ارزش بالاي غذايي و دارويي است که هنوز مصرف «آب خام» آن در سبد غذايي خانوارها جاي ندارد و فرهنگ مصرف آن وجود ندارد. وي با اشاره به مازاد بر مصرف بودن توليد اين محصول در کشور بر افزايش مصرف تازه خوري، توليد رب و سس گوجه فرنگي و شناسايي بازارهاي هدف براي صادرات محصولات مازاد بر مصرف اين صنعت تاکيد مي کند و مي افزايد: کشاورزي چاه نفت دوم کشور ما براي استحصال ارز است و در اين شرايط واردات رب به کشور گول زدن دولت و ملت است.

 

نگراني توليدکنندگان رب

واردات بي رويه رب فله از کشور چين آن هم به بهانه فعال نگه داشتن صنايع توليدکننده رب صداي فعالان اين بخش توليدي را هم درآورده است به گونه اي که جمعي از مديران کارخانجات توليدکننده رب گوجه فرنگي در استان خراسان رضوي در نامه اي خطاب به استاندار اين استان از اين موضوع ابراز نگراني کردند. در اين نامه که تصوير آن در اختيار خراسان قرار گرفت آمده است: يکي از مزيت هاي نسبي ارزشمند، مولد و کارآفرين استان صنايع تبديلي بر پايه فرآورده هاي کشاورزي و باغي و در راس همه گوجه فرنگي و توليد مشتقات آن است، همين رشته کاري موجب فعال شدن چندين ده هزار خانوار در زمينه کاشت، داشت و برداشت گوجه فرنگي، تبديل آن به محصولات پايين دستي و تامين مواد بسته بندي، ساخت ماشين آلات، فعال شدن بخش حمل و نقل و بازرگاني مرتبط به اين فعاليت مثمر، مولد و سالم در عرصه هاي زيادي از استان شده است.

 

در اين نامه آمده است: همه ساله کارخانجات از طريق پيمان ها و توافقاتي که با کشاورزان منعقد کرده اند سبب ترغيب آنان به حضور در روستا و فعال باقي ماندن اقتصاد روستايي شده و بهاي گوجه فرنگي را هم حسب توافق پرداخت و امکان رشد روش هاي به زراعي و توليد گونه هاي مناسب صنايع تبديلي و افزايش سطح برداشت در هکتار را باعث مي شده اند که اين روش در سال جاري هم با وجود مشکلات نقدينگي و افزايش بهاي نهاده هاي توليد صورت گرفت، موجب تاسف است در هنگامي که بارقه هاي اميد پس از ادغام دو وزارت بازرگاني و صنايع و معادن در دل توليدکنندگان اين اميد را ايجاد کرد که بازرگاني توليد محور در دستور کار وزارتخانه قرار گيرد ليکن شاهد واردات مقادير معتنابهي رب گوجه فرنگي فله از چين هستيم و بي گمان و بدون ترديد قسمت عمده حجم رب گوجه فرنگي که به بهانه Repack براي صدور مجدد وارد کشور شده است در بازارهاي داخلي به قيمت هاي نازل و به بهايي به مراتب کمتر از رب توليد داخل به فروش مي رسد که اين از بين رفتن حاصل دسترنج کشاورزان ايراني و کاهش انگيزه هاي توليدکنندگان رب از خريد محصولات کشاورزان در سال هاي آتي و زيان و ضرر توليد سال جاري خواهد بود.

 

سوءاستفاده برخي افراد

«اسدا… عسکر اولادي» رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين هم در گفت وگو با خراسان اعلام کرد: پي گيري ها نشان مي دهد که اصلا مجوزي براي واردات رسمي رب گوجه فرنگي از کشور چين صادر نشده است! وقتي از وي مي پرسيم پس ماجراي ورود ۱5هزار تن رب فله از چين چيست؟ در جواب اظهار مي کند: معمولا اين نوع محموله ها از طريق مبادلات مرزي، بنادر آزاد يا بازارچه هاي مرزي و با سوءاستفاده برخي افراد وارد کشور مي شود.

 

او تاکيد کرد: اصلا مجوز خاصي صادر نشده و در ديدار اخيري که با وزير جهاد کشاورزي داشتيم تاکيد کرده ايم که مجوز براي واردات هيچ نوع محصول و کالايي که مرتبط با بخش کشاورزي است صادر نشود چرا که نيازي به واردات ميوه و توليدات مرتبط با اين بخش با توجه به اين که ما خودمان توليدات متنوع و حتي کافي داريم، نيست.

 

يک منبع مطلع در صنايع توليدي رب گوجه فرنگي نيز با تاييد واردات رب فله از چين مي افزايد: بهانه واردکنندگان براي فرآوري يا عبور موقت رب فله از چين پذيرفتني نيست. چرا که آن ها به تعهدات صادراتي خود عمل نمي کنند و بعد از ۶ماه حجم اندکي از اين محموله ها به خارج صادر مي شود.

 

خلاف قانون است!

با اين حال «دلاور» عضو کميسيون کشاورزي مجلس که مدعي است از واردات ۱5هزار تن رب گوجه فرنگي فله از کشور چين اطلاعي ندارد درباره الزام واردات مي گويد: بر اساس قانون افزايش بهره وري دولت مکلف شده است واردات را محدود و ضابطه مند کند و براي واردات محصولات کشاورزي هم بايد وزارت جهاد کشاورزي به تناسب توليد و ظرفيت و احساس نياز کشور مجوز صادر کند.

 

نماينده مردم درگز در مجلس شوراي اسلامي به خراسان مي گويد: واردات رب گوجه فرنگي در شرايطي که توليد داخلي جواب گوست و ما نيازي به آن نداريم خلاف قانون است و وزارت جهاد کشاورزي بايد در اين مورد پاسخ گو باشد که آيا احساس نياز شده است يا خير؟

 

اين عضو کميسيون کشاورزي با ابراز نگراني از واردات بي رويه کالاها و فرآورده هاي چيني به کشور مي افزايد: واردات رب گوجه فرنگي فله در حالي که مرغوب ترين رب را در کشور با توليدات داخلي روانه بازار مي کنيم تهديد جدي براي سلامت مردم و تداوم کشاورزي و توليد در صنايع تبديلي است.

 

افت کيفيت محصولات غذايي

گزارش هاي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران از کنترل کيفيت محصولات غذايي در ماه هاي اخير افت کيفيت اين محصولات را پس از گذشت ۹ ماه از اجراي طرح هدفمندي يارانه ها تأييد مي کند.

 

به گزارش «تجارت نيوز» يک کارشناس سازمان استاندارد با تأييد اين موضوع به واردات رب گوجه فرنگي از چين اشاره کرده و مي گويد: اين رب ها که در مسير ارسال به کارخانه ها کپک مي زند با همان وضعيت وارد خط توليد مي شود!

 

او اگرچه کاهش کيفيت محصولات صنايع غذايي کشور را به افزايش هزينه هاي توليد پس از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها مرتبط مي داند ولي مدعي است در چنين شرايطي اگر حوزه سلامت و درمان وظايف نظارتي خود را به صورت مطلوب انجام دهد از افزايش تخلفاتي از اين دست پيش گيري خواهد شد.

 

يک کارشناس مسئول در انجمن علوم و صنايع غذايي ايران مي گويد: برخي از کارخانجات داخلي در فصل توليد اقدام به توليد رب به صورت فله اي و در بسته هاي ۱۰۰ و ۲۰۰ کيلوگرمي مي کنند و آن را در ساير فصول در اختيار ديگر کارخانجات قرار مي دهند و اين امر در صنايع داخلي مرسوم بوده است.

 

«عزيزي» مي افزايد: متأسفانه برخي افراد به بهانه تأمين نياز صنايع داخلي اقدام به اخذ مجوز و واردات رب هاي فله و فاقد کيفيت لازم از کشور چين کرده اند و در سال هاي اخير اين اقدام علاوه بر گراني رب و توليدات داخلي سبب کاهش کيفيت رب توليدي در واحدهاي صنعتي کشور شده است.

 

او با ارائه آماري از واردات رب فله از طريق کشور چين طي سال هاي ۸۳ به ميزان ۱۶ هزار و ۴۲۱ تن و ۸۴ به ميزان ۱۴ هزار و ۵۷۲ تن مي گويد: گران شدن رب گوجه فرنگي در سال هاي اخير اين ميزان واردات را افزايش داده است و به دليل دسترسي نداشتن کارشناسان وزارت بهداشت به محصولاتي که به صورت غيرقانوني وارد کشور مي شود و امکان وجود ترکيبات غيرمجاز و انواع نگه دارنده ها در آن ها افزايش سطح نظارتي وزارت بهداشت و درمان بر روند توليد و واردات انواع محصولات حاصل از گوجه فرنگي ضروري است.

 

هشدار بهداشتي

کارشناسان وزارت بهداشت و درمان هم نسبت به مصرف رب هاي فله اي و غيربهداشتي در کارخانجات فرآوري و توليد رب و عرضه فله اي آن در برخي نقاط کشور هشدار مي دهند.

 

دکتر «جنت» معاون غذاي سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت و درمان در اين باره به خراسان مي گويد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي چنين مجوزي براي واردات رب فله صادر نکرده است و به محض گزارش به اين سازمان نسبت به توقيف اين کالا اقدام خواهيم کرد.

 

وي از «خراسان» خواست مستندات خود درباره اين واردات را در اختيار وزارت بهداشت قرار دهد تا پي گيري لازم به عمل آيد.

 

اين مقام مسئول در وزارت بهداشت ضمن هشدار به مصرف کنندگان رب فله وارداتي از مجاري غيررسمي به کشور مي افزايد: هر کالايي که بدون اخذ مجوزهاي لازم به ويژه از وزارت بهداشت وارد شود غيرمجاز است و مصرف آن در کارخانه هاي بسته بندي هم ممنوع است و اگر با مواردي برخورد کنيم جلوي فعاليت آن ها را مي گيريم. وي تأکيد کرد کالاهاي توليدي به ويژه رب گوجه فرنگي بايد داراي پروانه ساخت يا مجوز وزارت بهداشت باشد.

 

چرا واردات؟

در شرايطي که ايران از کشورهاي ممتاز در توليد گوجه فرنگي و رب آن است و همه ساله صادرات مهمي به کشورهاي ديگر دارد چرا بايد وارد کننده رب هاي فله اي و بدون کيفيت از کشور چين باشد؟

 

«بوستاني» از فعالان اين عرصه به خراسان مي گويد: ۳۸ کشور دنيا قادر به توليد رب گوجه فرنگي هستند و ۹ کشور دنيا مازاد بر مصرف خود توليد گوجه صنعتي دارند و ايران هم بعد از آمريکا، چين، ايتاليا و اسپانيا پنجمين کشور توليد کننده رب با ظرفيت يک ميليون و ۸۰۰ هزار تن در سال است. البته آمار واقعي گوجه فرآوري شده در ايران هيچ وقت معلوم نخواهد شد.

 

وي با اشاره به توليد ۳۵۰ هزار تن رب گوجه فرنگي در کشور و مصرف داخلي ۲۲۰ هزار تني آن مي گويد: هر سال ۱۳۰ هزار تن از توليدات رب ايران مازاد و قابل صادرات است ولي با اين حال متأسفانه شاهد واردات رب فله از کشور چين هستيم که اين موضوع سلامت مردم و حيات توليد کنندگان را به خطر انداخته است.

 

صادرات رب ايران

مطابق آمار رسمي گمرک ايران ميزان صادرات رب از ايران در سال ۱۳۸۷ برابر با ۹۵ هزار تن سال ۱۳۸۸ برابر با ۱۰۴ هزارو۵۰۰ تن و در سال ۱۳۸۹ برابر با ۸۹ هزار تن بوده است.

 

کارخانه هاي ايراني که به نظر مي رسيد تمايل به مصرف داخلي محصولات شان را دارند اکنون در حال پيوستن به رتبه هاي بالاي تجارت جهاني رب گوجه فرنگي بوده و عملکرد آنها هرچه بيشتر با هدف ورود به بازارهاي خارجي مي باشد.

 

فعاليت صادراتي ايران اخيرا به طور نسبي به کشورهاي همسايه اش (عراق، افغانستان و ترکمنستان) و کشورهايي که از نظر جغرافيايي فاصله زيادي با ايران ندارند( روسيه، امارات متحده عربي، آذربايجان، کويت و غيره) محدود شده است. به طوري که اين کشورها ۹۷درصد صادرات رسمي ايران را شامل مي شوند. عراق که داراي بازار در حال رشد مي باشد واردکننده عمده محصولات ايران باقي خواهد ماند و دو سوم صادرات رب ايران را جذب مي کند به طوري که در سال هاي ۲۰۱۰-۲۰۰۸ جمعا ۱۵۰ هزار تن رب از ايران وارد کرده که ۶۵ هزار تن آن در سال گذشته بوده است.

 

بنابراين مي توان مشاهده کرد که فعاليت صادراتي ايران در اين زمينه به شدت وابسته به صادرات محلي (همسايگان) دارد مخصوصا در کشور عراق و افغانستان که جمعا ۸۸درصد از محصول صادراتي ايران را در سال ۲۰۱۰ جذب کرده اند.

 

در سال ۲۰۱۰ ايران رتبه ۸ جهاني را در ميان صادرکنندگان رب احراز کرد و شيلي قبل از ايران در رديف ۷ قرار دارد و ايران تقريبا ۳درصد از سهم صادرات رب گوجه فرنگي جهاني را به خود اختصاص داده است.

 

افزايش ۲۰ درصدي توليد

يک کارشناس در معاونت بهبود توليدات گياهي وزارت جهاد کشاورزي نيز به خراسان مي گويد: سطح زير کشت گوجه فرنگي کشور در سال جاري ۱۵۹ هزار و ۴۹۴ هکتار مي باشد که پيش بيني مي شود از اين سطح حدود ۵ ميليون و۷۱۵ هزار تن محصول گوجه فرنگي برداشت شود.

 

به گفته وي در سال گذشته نيز آمار حکايت از آن دارد که از سطح ۱۳۰ هزار و۷۵۵ هکتار اراضي زير کشت گوجه فرنگي در کشور حدود ۴ ميليون و ۶۳۷ هزار تن محصول برداشت شده است.

 

وي با اشاره به افزايش ۲۰ درصدي کشت اين محصول در کشور مي افزايد: يکي از دلايل افزايش سطح زير کشت و به تبع آن توليد محصول گوجه فرنگي در کشورمان افزايش قيمت اين محصول، عقد قرارداد کارخانجات توليدي رب با کشاورزان و حمايت از توليد و توسعه کشت گلخانه اي است.

 

به گفته وي خراسان رضوي، بوشهر، فارس، جنوب کرمان(جيرفت)، همدان، گلستان، تهران، قزوين، خراسان شمالي و آذربايجان شرقي استان هاي پيشرو در توليد گوجه فرنگي هستند و بيشترين فعاليت صنايع تبديلي و توليد رب گوجه فرنگي را در خراسان رضوي، گلستان و تهران شاهد هستيم.

 

اگرچه مسئولان مرتبط در صنايع کشاورزي ظرفيت اسمي واحدهاي توليدي و فرآوري گوجه فرنگي و رب را ۴ ميليون و ۴۴۴ هزار تن در سال اعلام مي کنند و مدعي هستند که در صورت خريد محصول توليدي کشاورزان با قيمت مناسب امکان فعاليت آن ها در دوره بهره برداري سالانه وجود دارد ولي برخي دست اندرکاران بهانه واردات رب فله را فعال نگه داشتن خط بسته بندي و توليد اين قبيل کارخانجات اعلام مي کنند.

 

به گفته «سعيدخاني» کارشناس اداره کل صنايع کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي در حالي که ۷۹۳ مجوز فعاليت براي واحدهاي توليدي رب گوجه فرنگي در کشور صادر شده است ولي تنها ۳۸۰ واحد داراي پروانه بهره برداري هستند. وي به خراسان گفت: ظرفيت اسمي واحدهاي داراي مجوز توليد ۴ ميليون و ۴۴۴ هزارو ۳۰۳ تن است ولي ظرفيت توليد واحدهاي فعال در حال بهره برداري که از وزارت خانه هاي جهاد کشاورزي و صنايع مجوز دارند يک ميليون و ۱۹۶ هزارو ۸۵۱ تن در سال است.

 

در شرايطي که زيرساخت هاي کشاورزي و توليد فراهم است و صنايع تبديلي نيز به ميزان نياز وجود دارد وارد کردن رب فله اي از خارج و مصرف آن چه در بخش مصرف خانگي و چه مصرف صنايع کشور زيبنده اقتصاد ما نيست. در حالي که به گفته رئيس کميسيون کشاورزي مجلس هر بشکه نفت خام ۸۰ دلار قيمت دارد ولي بهاي يک شبکه رب گوجه فرنگي ۲۵۰ دلار است به نظر مي رسد تقويت توليد و صنايع تبديلي و بهره مندي از قابليت هاي موجود در همه حوزه ها مي تواند به رسيدن ايران به اقتصاد بدون نفت کمک کند.

 

چکيده گزارش

باز هم واردات کالاهاي چيني و اين بار ۱۵هزار تن رب گوجه فرنگي فله! البته هيچ کس رسمي بودن اين واردات را تاييد نکرد و همه آن را خلاف، غيرقانوني و از مجاري غيررسمي مي دانند.تبعات بهداشتي مصرف اين مقدار رب فله و کپک زده از يک سو و کساد کردن بازار توليد رب گوجه فرنگي در کشور از سوي ديگر پيامد اين واردات غيررسمي است. در شرايطي که صنايع غذايي ايران با شيب نزولي به حيات خود ادامه مي دهد برخي واردات رب فله را براي سرپا نگه داشتن خط بسته بندي صنايع توجيه مي کنند اما همين توليدکنندگان و فعالان توليد رب گوجه فرنگي شکواييه تنظيم کرده و واردات رب فله از چين را سبب از بين رفتن حاصل دسترنج کشاورزان ايراني و کاهش انگيزه توليدکنندگان رب مي دانند. آيا اين واردات و بي توجهي ها نتيجه اش قرباني کردن توليد يک محصول با ۱۵۹ هزار هکتارسطح زير کشت و حدود 7/5 ميليون تن توليد محصولي که زينت بخش سفره ايرانيان است نمي باشد؟ سلامت هموطنان در اين شرايط چه اهميتي دارد؟

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s