سخنگوي كميته حقوق بشر مجلس: احمد شهيد، گزارشش را به مجلس ايران بفرستد

منتشرشده: اکتبر 17, 2011 در news

نقوي حسيني، دبير و سخنگوي كميته حقوق بشر كميسيون امنيت ملي، روز گذشته در راهروهاي مجلس در جمع خبرنگاران درباره گزارش اخير احمد شهيد، گزارشگر حقوق بشر موضع گرفت و اعلام كرد اين آمادگي وجود دارد كه گزارش اين فرد در كميسيون امنيت ملي مجلس بررسي شود. وي از احمد شهيد خواست تا يك نسخه از گزارش تدوين شده‌اش را براي بررسي به مجلس ايران بفرستد.  اعتماد 

صبا آذرپيك

 

اين نماينده اصولگرا كه سخنگوي كميته حقوق بشر كميسيون امنيت ملي مجلس است تاكيد كرد به گزارش شهيد پاسخ نمي‌دهند اما مواردي را كه وي در گزارش‌ادعايي‌اش به عنوان نقض حقوق بشر در كشور قلمداد كرده بررسي مي‌كنند. وي همچنين در جمع خبرنگاران درباره آخرين پيگيري‌ها در مورد برخي زندان‌هاي كشور خبر داد. «اعتماد» متن كامل اين مصاحبه در جمع خبرنگاران را منتشر مي‌كند.

شما به عنوان دبير و سخنگوي كميته حقوق بشر كميسيون امنيت ملي آيا در جريان گزارش احمد شهيد، گزارشگر حقوق بشر قرار گرفته‌ايد و با توجه به اينكه اين گزارش ادعاهايي را در مورد وضع حقوق بشر درباره زندانيان و موارد ديگر در بر گرفته، آيا براي بررسي صحت و سقم آن را بررسي مي‌كنيد؟

هنوز به ما مستنداتي نرسيده است. بايد مستندات برسد. كميته حقوق بشر مجلس بايد به گزارش‌ها و استناداتي كه برايش ارسال مي‌شود رسيدگي كند. ما كه نمي‌توانيم چمدان‌مان را‌برداريم و اين در و آن در بزنيم كه ببينيم كجا چه اتفاقي افتاده است. درباره اوين هم كه از من سوال كردند گفتم بايد يكي از زندانيان سياسي به ما نامه بدهد كه مثلا بنده بيمارم و ما را بيمارستان نمي‌برند تا ما هم بررسي كنيم و حتي بازديد هم مي‌كنيم و نتيجه را به رسانه‌ها هم اعلام مي‌كنيم. چون به هر حال يك زنداني يك شهروند ايراني است كه موضوعي را از كميته حقوق بشر مجلس خواسته است. به همين دليل است كه مي‌گوييم كميته همه گزارش‌ها را بررسي مي‌كند و جايي كه مشخص شود حقوق بشر رعايت نشده بدون هيچ اغماضي قطعا اقدام مي‌كنيم.

 

يعني شما مي‌خواهيد گزارش احمد شهيد را در كميسيون امنيت ملي بررسي كنيد؟

 

بله، اگر آن گزارش را به دست ما برسانند آن را در كميسيون بررسي خواهيم كرد.

 

چه كسي بايد گزارش را به شما بدهد؟

 

فرقي ندارد. رسانه‌ها مي‌توانند گزارش را براي ما بفرستند يا اينكه خود آقاي احمد شهيد يك نامه خطاب به كميسيون امنيت ملي مجلس بزند و بگويد به اين موارد رسيده است. آقاي احمد شهيد گزارشش را براي مجلس ايران بفرستد ما هم رسيدگي مي‌كنيم. من به عنوان دبير كميته مي‌گويم اگر گزارش حقوق بشر آقاي احمد شهيد به دست ما برسد رسيدگي مي‌كنيم و موارد موجود در گزارش را پيگيري مي‌كنيم. از آنجا كه مرجع پاسخگويي به آقاي احمد شهيد ما نيستيم دليل ندارد به ايشان جواب بدهيم، اما مطمئنا تمام موارد را رسيدگي مي‌كنيم.

 

جز ماجراي احمد شهيد آيا گزارش‌هاي ديگري به شما درباره وضع زندان‌هاي كشور رسيده است؟

 

بله، موارد فراواني بوده و شايد بيش از 10 بار كميسيون امنيت ملي از زندان‌ها بازديد داشته است. مورد آخرش همين بازديد از اوين بوده است. در بسياري از موارد توانستيم موجب دادن مرخصي به زنداني شويم يا اينكه زنداني را به دليل بيماري به بيمارستان منتقل كردند. درباره زندان كارون و بهبهان هم يك مشكل اصلي زياد بودن جمعيت در اين زندان‌ها و نامناسب بودن امكانات با موقعيت فيزيكي زندان است و اغلب زندان‌ها با بحران مواجه هستند. مثلا زندان خورين در ورامين 400 نفر ظرفيت دارد اما 1200 نفر در آن نگهداري مي‌شوند. اما اينكه يك زندان شرايط خاصي را داشته باشد نيازمند بازديد ما از زندان و تهيه گزارش از آن و دادن آن به كميسيون امنيت ملي است.

 

با وجود اين شرايط آيا ممكن است اين گزارش‌ها را به قوه قضاييه هم ارسال كنيد تا مثلا از تبعيد زندانيان تهران به كارون و بهبهان تا زمان افزايش امكانات اين دو زندان ممانعت شود؟

 

در صورتي كه بازديد كنيم و گزارشي درباره اين دو زندان تهيه ‌كنيم، مي‌توانيم يك نسخه از گزارش را به عنوان نتيجه‌گيري خودمان به قوه قضاييه بدهيم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s