اخبار تکمیلی ازتظاهرات گسترده مردم ارومیه و تبریز بر علیه سیاست خشکاندن دریاچه ارومیه

منتشرشده: سپتامبر 3, 2011 در news

مردم ارومیه و تبریز عصر روز شنبه 12 شهریور 1390در اعتراض به آنچه سیاست خشکاندن دریاچه ارومیه نامیده می شود دست به تظاهرات اعتراضی زدند.

به گزارش ساوالان سسی بیش از صدهزارتن از مردم ارومیه با سردادن شعارهایی همچون «اورمو گولو جان وئریر – مجلیس قتلینه فرمان وئریر»(دریاچه ارومیه جان میدهد و مجلس به قتلش فرمان میدهد)،»اورمو گولو سوسوزدو آذربایجان اویانماسا اوتوزدو»(دریاچه ارومیه تشنه است و اگر آذربایجان بیدار نشود بازی را باخته است)،یاشاسین آذربایجان(زنده باد آذربایجان)،  به تظاهرات در خیابانهای این شهر پرداختند.

نیروهای ضد شورش که تعدادشان به هزاران تن می رسیده است با استفاده از سلاح گرم، تفنگ ساجمه ای و باتوم به تظاهرکنندگان حمله و تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خشونت کشیده اند.به گفته شاهدان عینی نیروهای ضد شورش به سوی مردم تیراندازی کرده و عده زیادی را مجروح کرده اند.مجروحان به بیمارستانهای مختلف شهر ارومیه از جمله بیمارستان مطهری منتقل شده اند که حال عده ای از این افراد بحرانی گزارش می شود.نیروهای امنیتی با مراجعه به بیمارستان مطهری عده ای از مجروحین را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.هنوز آماری از تعداد محروحین در دست نیست اما خشونت به کار رفته در تطاهرات امروز در حد بالایی بوده است.

 

همچنین بنا به گفته شاهدان عینی نیروهای سپاه پاسداران با مستقر کردن مسلسلهای دوشکا در اطراف ساختمانهای مهم دولتی همچون استانداری آذربایجانغربی و صدا و سیمای استانی به حفاظت از این مکانها می پردازند.

 

شاهدان عینی از بازداشت بیش از هزارتن از تظاهرکنندگان درارومیه و انتقال آنها به ساختمانهای دولتی همچون استانداری آذربایجانغربی و اداره آموزش پرورش و ساختمان بسیج و بازداشتگاههای امنیتی خبر می دهند.شاهدان عینی می گویند کامیونهای قفس دار نیروهای یگان ویژه را دیده اند که در حال انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاهها بوده اند.

 

خیابانهای اطراف مرکز،ارتش،عطایی،خیام،کاشانی،امینی،باکری، دانشکده،امام،اطراف مسجد صدر، راسته غلام خان ، میدان ایالت، عسگر آباد و زنجیر، بابا ساعی ، حسین آباد کانون درگیریها گزارش شده است.

 

در تبریز نیز به دنبال فراخوان فعالین مدنی آذربایجانی بیش از پنج هزار تن از از مردم تبریز مسیرهای منتهی به مرکز این شهر از جمله شهناز، دارایی، جلو بانک ملی، پاساژمولوی، بازار شمس تا امیرکبیر و قیزیلچی بازار و نقاط دیگر دست به تظاهرات زدند و با سردادن شعارهای»اورمو گولو جان وئریر – مجلیس قتلینه فرمان وئریر»(دریاچه ارومیه جان میدهد و مجلس به قتلش فرمان میدهد)، تورک قارداشیم سنده گل(برادر ترکم تو هم به ما بپیوند)، اورمو گولو سوسوزدو آذربایجان اویانماسا اوتوزدو»(دریاچه ارومیه تشنه است و اگر آذربایجان بیدار نشود بازی را باخته است)،یاشاسین آذربایجان(زنده باد آذربایجان)اعتراض خود را به نمایش گذاشتند

 

به گفته شاهدان عینی نیروهای ضد شورش با حمله به تظاهرات مردم تبریز با پرتاب گاز اشک آور و با استفاده از باتوم،سیم و گلوله های رنگی به مردم حمله و در دستگیریهای دسته جمعی صد ها تن را بازداشت کردند.بازداشت شدگان به ساختمان استانداری آذربایجانشرقی و ادارات دولتی منتقل شده اند. مهدی محمد پور، کیان پیغامی، خندان ازجمله بازداشت شدگان هستند.

 

فضای شهرهای دیگر آذربایجان نیزمتشنج گزارش می شود وبازداشت فعالین آذربایجانی در شهرهای مختلف به وقوع پیوسته است از جمله می توان به اسامی ابراهیم نوری و علیرضا چنگیزی اشاره کرد که امروز توسط مامورین امنیتی در اهر بازداشت شده اند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s